How Might We… change The World, czyli o drobnych zmianach, które robią różnicę
O tym, dlaczego powstał ten newsletter, o "Atomowych nawykach", które robią różnicę, kilka dobrych linków i wydarzeń oraz inspirujących projektów.
Czołem!
Do startu newslettera podchodzę już drugi raz… Pierwszy raz był kilka miesięcy temu, gdy jeszcze myślałam o linkedinowym biuletynie. Tym razem chciałam uniknąć pułapki Syndromu Oszusta i niekończącego się udoskonalania, dlatego wrzucając informację o newsletterze, od razu zapowiedziałam, że wyjdzie on “po [najbliższym] weekendzie”.
Czułam, że mam wystarczająco materiału i pomyślałam, że jeśli zbierze się 30 osób, to będzie idealna próbka, by zebrać nieco feedbacku i zweryfikować założenia, np. co do zawartości – jaka jest idealna długość, które sekcje mają sens, co Was ciekawi (a nie tylko mnie 😛).
Cóż, okazało się, że w trzy dni zebrała się blisko 5-krotnie większa grupa niż zakładałam (jest Was już ponad 140 osób, yay!), co sprawia, że z jednej strony się cieszę, z drugiej – czuję lekki stres.
Ale wtedy przypominam sobie o swojej małej misji, o tym dlaczego to robię. Wierzę, że jeśli choć jedna osoba znajdzie coś dla siebie, co ją zainspiruje do czegoś, to być może zmienię jej świat na lepsze. A ona być może zmieni dzięki temu świat innym. I razem zrobimy coś fajnego w naprawdę wielkiej skali.
Dla kogo jest newsletter “How Might We”?
Jest dla founderów. Dla liderów. Dla designerów. Dla Product Managerów. Dla badaczy. Dla wszystkich, którzy na co dzień kreują rozwiązania na różne problemy. Czyli dla wszystkich, którzy zmieniają świat innych na co dzień.
Wierzę, że czasem jeden cytat, jedna książka, jedno wydarzenie może nas zainspirować do dobrych zmian. A to (z) czasem robi wielką różnicę.
Po tym długim wstępie zapraszam Was do pierwszego wydania pełnego dobra! 🙂
Dobre wydarzenia, książki, źródła, wydarzenia – mam nadzieję, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie ❤️
Smacznej kawusi! 😀
#DobreKsiążki
Zacznijmy od dobrej książki 🙂 W ramach tej części postaram się regularnie podrzucać Wam inspiracje na ciekawe lektury z krótkim komentarzem, co udało mi się z nich wyciągnąć. A listę książek do przeczytania ma pokaźną. 😅 Lećmy więc!
“Atomowe nawyki” to książka, z której zrobiłam dotychczas najwięcej notatek. To też pozycja, która idealnie pokazuje, jak drobne zmiany mogą przynieść w czasie ogromne efekty.
Czyta się lekko, jest bardzo dużo anegdot, trafnie obrazujących przedstawiane zasady czy modele, a jednocześnie jest to lektura szalenie praktyczna i racjonalna – nie zachęca do tego, by “zmienić wszystko i stać się idealnym człowiekiem”. Ba, wprost mówi o tym, że nie o to chodzi w nawykach i opisuje, jak sobie radzić, gdy się “potkniemy”.
Dla mnie pozycja była świetnym uzupełnieniem “Siły nawyku” (Charles Duhigg), którą czytałam jakiś czas temu (i w zasadzie ta kolejność: “Siła nawyku” → “Atomowe nawyki” ma duży sens).
I właśnie 10 lekcjami z tej książki chciałam się z Wami podzielić tym razem.
“Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” – 10 lekcji
Nie musimy robić rewolucyjnych zmian, by zobaczyć ogromny postęp.
Warto rozkładać projekty czy procesy na pojedyncze zadania i w każdym z nich wprowadzić poprawę tylko o 1%. Po ponownym poskładaniu zobaczymy ogromną zmianę.Jeśli chcesz się pozbyć nawyku, najprościej pozbyć się sygnału, który go wywołuje.
Nie utrudniajmy sobie, ćwicząc, “silną wolę”. Jeśli widok ciastek w kuchni sprawia, że sięgasz po jedno, przestań je zostawiać w kuchni w widocznym miejscu.Jest kolosalna różnica pomiędzy “byciem zajętą” a podejmowaniem działań. “Bycie zajętym” nie daje namacalnych efektów i pozwala nam czuć, że coś robimy, bez narażania się na porażki. Zajętość oznacza planowanie, tworzenie strategii i uczenie się, a działanie oznacza namacalne efekty. Jesteśmy zajęci planowaniem newslettera czy rzeczywiście go napisaliśmy? 😀
Do budowy nawyków stosuj “zasadę 2 minut”.
Nawyk wejściowy powinien zająć nie więcej niż 2 minuty. Tak żebyśmy nie mieli wymówek, że nie mogliśmy czegoś zrobić. Ja od blisko 2 lat mam za codzienny cel 1 pompkę, 1 minutę medytacji i 1 stronę do przeczytania. Na ogół robię znacznie więcej. Ale wtedy, kiedy naprawdę już nie mam siły, to zrobienie tego minimum daje satysfakcję 🙂Śledzenie nawyków pozwala nam go łatwiej utrwalić.
Może pełnić rolę nagrody w ramach nawyku. Ja korzystam do kluczowych nawyków z prostej tabeli w Notion lub Google Sheets, gdzie zwyczajnie stawiam “x” przy zrealizowanym danego dnia nawyku.
PS: Tak jak wspomniałam wcześniej, śledzę tylko 3 kluczowe dla mnie w tej chwili.Zasada “nigdy nie rezygnuj dwa razy”.
Jeśli w jakiś dzień przerwiemy nasz nawyk, to po prostu jak najszybciej do niego wróćmy. Przykładowo: gdy jeden dzień nie poćwiczymy, kolejnego dnia koniecznie zróbmy trening – tak, żeby nie zrezygnować z naszego nawyku dwa razy pod rząd.Nie jesteśmy idealni. I to jest ok.
Podejście “wszystko albo nic” opierające się na założeniu, że albo jesteśmy perfekcyjni, albo nie ma sensu byśmy podejmowali dalsze starania jest największą pułapką. Jeden błąd nie prowadzi do katastrofy. 🙂Największa przeszkodą w sukcesie nie jest porażka, lecz nuda.
Pamiętajmy o Zasadzie Złotowłosej (prawo Yerkesa-Dodsona), czyli o tym, że najwyższą motywację osiągamy wtedy, gdy coś jest trudne, ale nie za trudne - czyli jest na granicy aktualnych możliwości.Implementacja intencji zwiększa prawdopodobieństwo, że coś zamieni się w nawyk.
Czyli jeśli ustalimy od razu, kiedy coś zrobimy, to zwiększamy szansę na realizację.Warto skupiać się na systemach, a nie na celach.
Cel motywuje nas tylko do osiągnięcia go i jest zero-jedynkowy. System to inwestycja w procent składany – po czasie zaprowadzi nas do sukcesu i pozwoli nam utrzymać dobre nawyki.
Uff, naprawdę ciężko było wybrać tylko 10 lekcji.
Jeśli jednak zaciekawiła Was Was ta pozycja, nieco więcej moich komentarzy na jej temat można znaleźć w zapisanej na Instagramie relacji (gdzie w ramach akcji #WspólneCzytanie dzielę się co kilka dni przemyśleniami z książek, które aktualnie czytam 🙂), a pod tym postem na LinkedInie jest ciekawa dyskusja o “Atomowych nawykach” (i jeszcze więcej źródeł na ich temat oraz kolejne lektury).
Jeśli natomiast chcecie zgłębić temat nawyków, polecam Wam sięgnąć jeszcze po wspomnianą wcześniej “Siłę nawyku” (Charles Duhigg) oraz materiały od Dominika Juszczyka, który ma na ich temat kilka ciekawych podcastów.
Dajcie znać, czy ktoś miał okazję czytać i co wyciągnęliście z tej lektury dla siebie. A może ktoś zamierza?
#DobreŹródła
Teraz czas na trochę dobrych źródeł, czyli kilka ciekawych linków, które mogą Was zainteresować.
Startupy Pozytywnego Wpływu 2022
Raport ma już kilka miesięcy, ale ja lubię do nich wracać (warto przejrzeć również edycje z poprzednich lat) – znajdziecie tam parędziesiąt startupów pozytywnego wpływu z Polski. Dla mnie to kopalnia inspiracji.Podcast Zależy, co?
Magdalena Kamińska i Piotr Fijałkowski w rozmowach o etyce w projektowaniu, o kryzysie, o porażkach. Świeży podcast, dopiero kilka odcinków, ale tematy mnie zaintrygowały.“Jak to, jak projektujemy, wpływa na ślad węglowy? O sustainable design słów kilka.”
Genialnia prezentacja Tomka Osowskiego z meetupu Zabłocie Design Park. Co prawda nie ma nagrania, ale sama prezentacja jest bardzo mięsna i zawiera wiele ciekawych informacji i materiałów. Oj, warto!How far can you go by train in 5h?
Bardzo ciekawy projekt – mapa, gdzie możemy sprawdzić, jak daleko jesteśmy w stanie dojechać w 5h pociągiem z wybranej stacji. Model jest uproszczony (zakłada 20min. na przesiadkę), natomiast warto zobaczyć jak wygląda dostępność transportowa w Europie. Zwłaszcza warto spojrzeć na to pod kątem obszarów wykluczonych – transport ma wpływ na wiele obszarów naszego życia: turystyka, zdrowie, edukacja. Poza tym ciekawa jest sama obserwacja, dokąd możemy dotrzeć w jeden dzień.Ethical Alternatives & Resources
Etyczne alternatywy różnych popularnych rozwiązań. Chyba najlepsza baza, jaką do tej pory znalazłam. Szukacie nowego rozwiązania do analityki? A może komunikatora do Waszej organizacji? Warto sprawdzić listę.
#DobreWydarzenia
…czyli kilka ciekawych wydarzeń w nadchodzących tygodniach, na które warto zerknąć. 🙂
09.11.2022
Warsztaty projektowe – Jak pobudzić kreatywność grupy?Anna Wojciechowska i Filip Łysyszyn w ramach spotkania poruszą temat kreatywności na warsztatach projektowych – czy i jak działać z kreatywnością w zależności od wielkości grupy, formy warsztatów. Webinar jest darmowy i kończy się Q&A, a myślę, że kogo jak kogo, ale od Ani i Filipa można się dużo nauczyć. Warto zerknąć – zapisy na Learn Design.
14.11.2022
PM Adventure #10 "Instrukcja obsługi siebie"
Dominik Juszczyk (którego możecie kojarzyć m.in. z podcastu “Z pasją o mocnych stronach”) podczas spotkania opowie o tym, jak wykorzystać nasze gallupowe talenty do lepszej pracy i komunikacji w zespole, ale również jak dzięki ich znajomości np. lepiej dobierać role do osób. Ja jestem wielką fanką podcastu Dominika, więc zdecydowanie polecam webinar – szczególnie może przydać się Team Leaderom, Product Managerom, Scrum Masterom i innym osobom, dla których praca zespołowa odgrywa kluczową rolę. Webinar darmowy, a zapisy są dostępne na stronie wydarzenia.14.11.2022 / 21.11.2022 / 28.11.2022 / 01.12.2022
Product Management Next Level - Cykl bezpłatnych spotkań z ekspertami
Jak weryfikować pomysły produktowe z pomocą narzędzi low-code/no-code czy jak przyzwyczajać użytkownika do korzystania z produktu projektując pętle nawyków – to tylko wybrane tematy z cyklu bezpłatnych spotkań organizowanych przez Product Academy Pro. Dawno nie widziałam tak dobrych tematów w ramach darmowych spotkań, więc myślę, że jeśli ktoś interesuje się tworzeniem produktów, to zdecydowanie warto zerknąć. Strona z zapisami tutaj. 🙂23-24.11.22
I DESIGN
Future(s) change by design, dostępność doświadczenia - WCAG w branży pornograficznej i gamingu, SXO, czyli jak łączyć SEO i UX – to tylko kilka z mocnych tematów, które można znaleźć na I DESIGN. Tym razem płatne wydarzenie, ale po pierwsze bilety online są w cenie 30-50zł, a po drugie – dochód ze sprzedaży wędruje do Fundacji Między Niebem a Ziemią, której podopiecznymi są nieuleczalnie chore dzieci. Więcej informacji możecie znaleźc tutaj.
#DobreProjekty
Na koniec chciałabym dzielić się z Wami ciekawymi projektami, które “coś zmieniają”, a które warto obserwować lub o których warto porozmawiać.
“Dobra Paczka” od Żabki
Jeśli kojarzycie takie aplikacje jak Too Good to Go czy Foodsi, to “Dobra Paczka” ma podobne założenia – w aplikacji Żabki (żappka) możecie znaleźć sklepy, w których do odbioru są paczki z produktami o krótkiej dacie ważności w wersji mix, wege i vegan przecenione o ok. 50%. W tym tygodniu zauważyłam pierwsze sklepy w Krakowie, a wcześniej były dostępne punkty w Poznaniu i Wrocławiu. Super, że rozwiązania wspierające niemarnowanie żywności pojawiają się również w ramach dużych sieci – bo mogą trafić do innych odbiorców niż To Good To Go czy Foodsi, zwiększając przy tym świadomość. Rozmowa na ten temat toczyła się m.in. na moim profilu LinkedIn.DHL testuje rozwożenie przesyłek tramwajem
W niemieckim Schwerinie został właśnie odpalony projekt, którego celem jest m.in. zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Specjalny tramwaj rozwożący paczki zatrzymuje się na trzech przystankach, gdzie przekazuje przesyłki kurierom do dostawy pod odpowiedni adres. To kolejna z prób wprowadzenia zmian na tzw. “last mile”, czyli “ostatniej mili”, dzięki której możemy nie tylko zmniejszyć zanieczyszczenia, ale również ułatwić dowóz przesyłek w już zbyt mocno zatłoczonych miastach. Co ciekawe – w artykule padła wzmianka, że myśli o tym również Kraków.
To tyle w pierwszym wydaniu. Mam nadzieję, że znaleźliście coś interesującego dla siebie. 🙂
Jeśli tak, to dajcie znać, kiedy planujecie użyć nowej wiedzy (implementacja intencji, hah! 😀) i jak oceniacie pierwszy odcinek (możecie po prostu odpowiedzieć na tego maila lub złapać mnie na LinkedInie czy Instagramie). Będę wdzięczna! ❤️
Tymczasem ja szykuję się do kolejnego odcinka – widzimy się w grudniu! :)
PS: A może Wy ostatnio przeczytaliście coś, co zmieniło Wasze myślenie albo widzieliście informacje o fajnej inicjatywie czy wydarzeniu? Jeśli tak - podeślijcie, a ja podzielę się dalej - może będzie to dla kogoś dobra inspiracja?