How Might We… give more value, czyli o projektowaniu dobrej propozycji wartości
Witam Was w wydaniu poświęconym projektowaniu (dobrej) propozycji wartości – mam dla Was zarówno trochę narzędzi, jak i inspiracji dobrych biznesów oraz kilka interesujących źródeł. Dobrego czytania!
Cześć i czołem 🙂
Tym razem witam Was w wydaniu poświęconym projektowaniu (dobrej) propozycji wartości. Ostatnimi czasy natknęłam się na tyle wartościowych źródeł w tym temacie, że nie mogłam się nimi z Wami nie podzielić.
Zapraszam Was na małą wycieczkę po polecajkach kilku #DobrychKsiążek, wielu #DobrychŹródłach i standardowo również #DobrychProjektach i #DobrychWydrazeniach – a to wszystko w temacie projektowania propozycji wartości.
Mam nadzieję, że i ta edycja przypadnie Wam do gustu.
Dobrego czytania!
#DobreKsiążki
Zaczynamy rozszerzoną formułą sekcji #DobraKsiążka, bo przygotowałam dla Was nie jedno polecenie, a kilka. 😀
Przed Wami zestawienie moich TOP3 książek, które mogą pomóc Wam w znalezieniu/zdefiniowaniu dobrej propozycji wartości z krótkim komentarzem, dlaczego cenię właśnie te pozycje w kontekście pracy nad UVP. A później mały bonus – polecajki od Was, od newsletterowej społeczności.
Mam nadzieje, że ta mała zmiana na to wydanie przypadnie Wam do gustu… ale po prostu nie dało się tego tematu ograć jedną książką. 😀
Value Proposition Design / Tworzenie najlepszych ofert
Moja najświeższa lektura. Pozycja ze stajni Alexandra Osterwaldera, podobnie jak pozostałe książki (np. ”Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera” czy “Testowanie pomysłów biznesowych. Biblioteka technik eksperymentacyjnych”) – bogato ilustrowana, nastawiona na wizualizacje, konkretne narzędzia i przykłady.
Choć z UVP (Unique Value Proposition) pracuję od lat, to już w pierwszych 30 stronach książki znalazłam dla siebie fajną wartość. Dla mnie interesujące było np. inne podejście do klasyfikowania elementów propozycji wartości czy np. pytania pogłębiające w trakcie pracy nad każdym z elementów Value Proposition Canvas.
Myślę, że to jedna z tych książek, do których warto wracać co jakiś czas, w wybranym kontekście, by zderzyć ją ze swoimi metodami. Jest również fajną propozycją dla tych, co zaczynają przygodę z narzędziem Value Proposition Canvas.
Metoda Running Lean. Iteracja od planu A do planu, który da Ci sukces
To jest pozycja, z którą pierwszy raz zetknęłam się już 10 lat temu (sic!), a nadal uważam ją za jedną z najbardziej wartościowych książek przeprowadzających przez proces budowania produktów i definiowania dobrych propozycji wartości.
Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, że krok po kroku przeprowadza nas przez proces definiowania modelu biznesowego z użyciem narzędzia Lean Canvas (i nie znam lepszej książki o tym szablonie), ale również dlatego, że zawiera ekstremalnie praktyczne wskazówki, w tym np. scenariusz wywiadu dot. problemu czy wywiadu dot. rozwiązania (złapanie różnicy między tymi dwoma etapami jest zawsze game changerem dla procesu, zawsze mocno polecałam przez to tę pozycję na swoich warsztatach ❤️), co jest niezwykle pomocne przy definiowaniu propozycji wartości.
W 2022 roku pojawiło się III wydanie, więc to dobry moment, by sięgnąć po tę lekturę.
PS: Zawsze byłam zaskoczona ogromną popularnością książki “Metoda Lean Startup” (którą uwielbiam również, ale nie o to chodzi), a dość niską znajomością “Metody Running Lean” (która dla mnie jest właśnie świetnym uzupełnieniem tej pierwszej pozycji i razem pozwalają od razu przejść do “działania”).
Sustainable Business Model Design
Trzecia pozycja może być już znana stałym czytelnikom newslettera, bo opisywałam ją szerzej w 4. wydaniu (kto nie miał okazji przeczytać, podrzucam link), ale nie mogła nie wylądować w tym zestawieniu.
“Sustainable Business Model Design” jest książką zawierającą m.in. opisy 45 wzorców w kontekście budowania zrównoważonych modeli biznesowych. A co za tym idzie – każdy rozdział mocno skupia się na tym, jak generować (dobrą) wartość w zrównoważony sposób, uwzględniając wszystkich interesariuszy (czyli nie tylko ludzi, planetę, ale również biznes). W każdym rozdziale znajdziecie nie tylko przykłady kolejnych firm ze wskazaniem, jak one definiują swoją propozycję wartości, ale również krótką instrukcję, jak szukać podobnej w swoim biznesie.
Dla mnie to książka, która idealnie nadaje się na 3. miejsce, jako uzupełnienie pozostałych pozycji o “morze” inspiracji.
Kilka dodatkowych polecajek
Tak jak obiecałam, mam dla Was też kilka dodatkowych polecajek, które dostałam od Was.
Część miałam okazję czytać, część już czeka u mnie na swoją kolej, a pozostałe wylądowały na mojej wishliście. Łapcie więc kilka dodatkowych pozycji na koniec:
“Strategia Umami. Jak połączyć biznes z projektowaniem doświadczeń i wyróżnić się na rynku”
“Strategia UX. Techniki tworzenia innowacyjnych rozwiązań cyfrowych”
"Skuszeni. Jak tworzyć produkty kształtujące nawyki konsumenckie” (częściej znana pod nazwą oryginalną: “Hooked”)
#DobreŹródła
To wydanie jest zdecydowanie obfite w książki i #DobreŹródła, ale mam nadzieję, że wszystkie przydadzą się Wam w tworzeniu lepszych propozycji wartości. 🙂
Nie przedłużając, zobaczmy co tu mamy! 😀
Understanding different types of Value Propositions to design better products – krótki, ale ciekawy artykuł opowiadający o tym, że propozycja wartości oparta tylko o rozwiązanie problemu klienta nie wystarczy, ale że trzeba również pomyśleć o specjalnej propozycji wartości w ramach swojej kategorii produktowej, by otrzymać pełną definicję Value Proposition. Jako że Value Proposition dla kategorii łapiemy najczęściej już po zderzeniu z pierwszymi klientami, to często umyka nam to, że to moment na uaktualnienie naszego modelu biznesowego.
10 insights of Problem-Solution Fit canvas – zanim przejdziemy do projektowania Value Proposition, musimy mieć pewność nie tylko że dobrze zrozumieliśmy problemy klientów, ale również upewnić się, że wiemy, jak bardzo są one dla nich istotne (bo nie wszystkie bolączki warto “uleczać”). W artykule znajdziecie fajne i bardzo konkretne wskazówki, które pomogą Wam ocenić, jakie znaczenie ma dany problem dla Waszych klientów.
5 szablonów Value Proposition do wdrożenia – kolejny bardzo krótki, ale treściwy artykuł. Mateusz Baranowski dzieli się w nim 5 schematami budowy Propozycji Wartości. Bardzo konkret, może pomóc w formułowaniu własnej definicji.
North Star Playbook – a jeśli macie już fundamenty swojego modelu biznesowego, warto zadbać o określenie swojej Gwiazdy Polarnej, która pozwoli Waszemu zespołowi na większe skupienie w trakcie rozwoju Waszego Produktu. Wspomniana “Gwiazda Polarna”, częściej nazywana z angielskiego “North Star” jest metryką, która wskazuje nam, czy realizuje założoną w projekcie misję i wizję, a także w jasny sposób informuje o postępach i pozwala zespołowi ciągle skupiać się na najważniejszym – realnym dowożeniu wartości klientom. Amplitude opublikowało fajny Playbook, czyli przewodnik po warsztacie, gdzie możemy wraz z zespołem określić nasze North Star Metric.
FounderAI, czyli wygeneruj sobie model biznesowy – nooo, i to jest jedno z najlepszych narzędzi AIowych, które ostatnio widziałam! Wystarczy napisać kilka słów o swoim pomyśle i za kilka chwil dostaniemy uzupełniony Business Model Canvas. Sprawdzałam i… wygląda to naprawdę sensownie jako baza inspiracji “na start”. Polecam potestować. 😀
Baza metod przydatnych przy Product Discovery – prosta baza, natomiast to właśnie ta prostota jest jej największą siłą – w czytelny sposób segreguje aktywności w procesie Product Discovery, proponując konkretne narzędzia i ćwiczenia warsztatowe (wraz z sugestią potrzebnego czasu). Fajne, jeśli ktoś wchodzi w temat, bo przewodnik prowadzi krok po kroku. 🙂
Baza książek dla osób działających z produktami – wiecie, jak lubię książki 😅 Więc gdy znalazłam tę bazę, to nie mogłam się nią nie podzielić. Co ją zatem odróżnia od innych? Fajny podział na levele, który faktycznie ma sens i zawiera same naprawdę konkretne tytuły. Polecam zerknąć. PS: Paweł wrzucił też nieco więcej darmowych źródeł w głównym folderze. Tam też możecie rzucić okiem.
#DobreProjekty
W tym wydaniu zebrałam dla Was również kilka #DobrychProjektów, które mają ciekawą propozycję wartości. Łapcie! 🙂
użyj.to, czyli materiały budowlane z drugiej ręki – pomysł genialny w swej prostocie, z jasną propozycją wartości → zostały Ci materiały z remontu, nie chcesz ich wyrzucać? A może szukasz czegoś do odświeżenia pokoju czy mieszkania, a nie chcesz przepłacać? Warto sprawdzić użyj.to. Tym bardziej, że, jak ekipa użyj.to przypomina, przemysł budowlany odpowiada aż za 10% światowej produkcji CO2, więc możemy tu pomóc w zmniejszeniu produkcji i skali marnotrawstwa.
Ecosia, czyli wyszukiwarka, która sadzi drzewa za wyszukiwania – Ecosia to wyszukiwarka, która jest alternatywą dla Google, a która… sadzi drzewa za używanie jej w najbardziej potrzebujących tego miejscach na świecie. Jedno drzewo to ok. 45 wyszukiwań. Dodatkowo Ecosia stawia na transparentność i wrzuca co miesiąc swoje raporty finansowe, żeby każdy mógł sprawdzić, jak realizują swoją misję.
Figlisto, czyli zabawki na abonament – Figlisto to usługa z ciekawą propozycją wartości – wypożyczalnia zabawek w modelu abonamentowym pozwala rodzicom na dostęp do jakościowych (i często bardzo drogich) zabawek, a jednocześnie uwalnia ich od problemu “co zrobić z zabawkami, gdy dziecko się znudzi”. Warto zerknąć – zwłaszcza jak ktoś jest fanem subskrybcji jak ja. 😊
#DobreWydarzenia
No i na koniec jeszcze kilka nowych wydarzeń:
#DobreWydarzenia:
Darmowy warsztat z podstaw Design Thinking (03.04.2023, 19:00-21:00)
Jeśli interesuje Was Design Thinking, to Mateusz Kaliszewski, na co dzień współpracujący z Allegro, prowadzi krótki, otwarty i darmowy warsztat dla osób zainteresowanych tematem. Mateusz obiecał trochę przykładów z Google, EirBnb i właśnie Allegro, więc warto posłuchać. Zapisy tutaj.
[Darmowy!] Kurs projektowania innowacji społecznych (09.05.2023 – 20.06.2023)
Ten news był tak dobry, że aż nie mogłam się doczekać aż się tym z Wami podzielę. Sieć Przedsiębiorczości Kobiet, Uniwersytet SWPS i norweska fundacja MIA opracowali kurs projektowania innowacji społecznych dedykowany osobom uczącym się (na dowolnym stopniu). 7 spotkań, każde blisko 5h. Ogromna wartość, całkowicie za darmo. Decyduje kolejność zgłoszeń, a w przypadku dużej liczby – jednostronicowy list motywacyjny. Chyba nie muszę mówić, jak bardzo warto, prawda?
Konferencja UX Confetti (23-25.05.2023)
Allegro otworzyło niedawno rejestrację na swoją konferencję UX Confetti. Wydarzenie jest darmowe, a motywem przewodnim obecnej edycji jest “Od znaku zapytania w potrzebie badawczej do kropki w rekomendacji - etapy procesu badawczego”. Warto zerknąć!
#DobreSzkolenia:
Certyfikowane Warsztaty Online: Product Discovery Practitioner (04-06.04.2023 / 13-15.06.2023)
Na koniec mam do polecenia dla Was jeszcze jedno wydarzenie – warsztaty Product Discovery Practitioner. Znam część trenerów osobiście i sama miałam okazję być gościem w ramach jednego z Q&A w ścieżce Growth – nawet będąc po drugiej stronie nauczyłam się dużo, bo tak merytoryczne były dyskusje ❤️ Dlatego jeśli szukacie kursu produktowego zakończonego certyfikatem, możecie rozważyć udział. Najbliższa edycja rusza początkiem kwietnia, a kolejna już w czerwcu. Dla czytelników mam kod rabatowy dający 10% zniżki. Wystarczy przy zamówieniu wpisać: HMW10. Bawcie się dobrze!
Ok, z nowych wydarzeń to tyle, ale jeśli chcecie znaleźć ich więcej, warto zerknąć na poprzednie wydanie newslettera, bo niektóre z nich są nadal aktualne.
I mamy to – to tyle na dziś. Jak oceniacie dzisiejszy odcinek? Co było dla Was najbardziej wartościowe? Każdy feedback jest dla mnie na wagę złota 🙂
A jeśli podobają Wam się treści, jakie dostarczam Wam w ramach “Newslettera Pełnego Dobra”, będę wdzięczna, jeśli puścicie o nim info dalej w swoich sieciach – będzie mi bardzo miło i mam nadzieję, że dzięki temu uda nam się zrobić w naszych projektach jeszcze więcej dobra ❤️
PS: Bardzo Wam dziękuję za wszystkie oznaczenia i polecenia – dzięki Wam udaje nam się podawać dalej jeszcze więcej #DobrychŹródeł ❤️ I jak zwykle – jeśli znajdziecie coś ciekawego, co myślicie, że warto by dotarło do szerszej grupy ludzi, podeślijcie w odpowiedzi na tego maila, złapcie mnie na LinkedInie czy Instagramie lub podzielcie się w swoich sieciach i oznaczcie mnie, a ja zajmę się resztą 😊
PS2: Niektóre z linków i kodów są częścia programów afiliacyjnych. To znaczy, że jeśli z nich skorzystacie, cena dla Was nie ulegnie zmianie, a mi wpadnie kilka % ze sprzedaży. Dziękuję Wam za zaufanie! ❤️