How Might We… plan to be good, czyli o planowaniu rozwoju w dobrą stronę
Początek roku to dobry moment na planowanie rozwoju – zarówno naszego jak i całych organizacji. Dlatego w najnowszym wydaniu znajdziecie nieco inspiracji rozwojowych.
Czołem!
Początek roku to moment, gdzie zarówno wiele osób jak i organizacji jest na etapie “planowania” – planowania nadchodzących miesięcy, projektów, zadań, ale i działań rozwojowych.
I to nad tymi ostatnimi chciałam się dziś nieco mocniej pochylić:
podsyłając Wam kilka ciekawych wydarzeń rozwojowych (plus kolejne call for papers),
dzieląc się kilkoma dobrymi źródłami, które mogą Was zainspirować do spojrzenia na rozwój siebie i swoich organizacji z innej perspektywy,
dobrą książką, która pogłębia nieco temat tego, jak skutecznie się rozwijać.
a na sam koniec zostawiając Wam również kilka inspirujących projektów – może będą ciekawą podpowiedzią kierunków rozwoju dla Waszych organizacji.
Nie przedłużając – życzę dobrej lektury!
#DobreWydarzenia
Tym razem zaczynamy od #DobrychWydarzeń, bo w tym wydaniu tu dzieje się naprawdę sporo – kilka konferencji ogłosiło swoje tegoroczne edycje, mamy dalej aktywne Call for Papers, a także link do bazy, gdzie możecie ich znaleźć jeszcze więcej oraz… darmowe szkolenie. Zdecydowanie zaczyna się ruch w branży wydarzeń - jak wspominałam “dzieje się” :D
Call for Papers:
Dwa z niedawno ogłaszanych C4P są jeszcze otwarte, więc jeśli nie mieliście okazji by się zgłosić warto sprawdzić:
4Developers (18.04.2023)
4Developers to konferencja nie tylko dla developerów. Wśród kilkunastu ścieżek możemy znaleźć również takie jak UI, Soft Skills i Business Relations. To dobry moment, by trafić ze swoim przekazem do osób zajmujących się nie tylko developmentem, ale takich które są designerami, Team Leadami, managerami czy po prostu interesujących się szeroko rozumianą technologią. Zgłoszenia zbierają do 28.02.2023.
InternetBeta (13-15.09.2023)
InternetBety nie muszę chyba nikomu przedstawiać – to kultowe wydarzenie, które od lat łączy ludzi związanych z biznesem i nowymi technologiami. Najbliższa edycja planowana jest na 13-15 września 2023, a C4P na nią jest już otwarte. Czas na zgłoszenia jest do 31.05.2023.
Baza Call for Papers → a jeśli interesuje Was więcej Call for Papers, Crossweb uruchomił swoją bazę! 🙂
#DobreWydarzenia:
axe-con – Building accessible experiences (15-16.03.2023)
axe-con to ciekawa darmowa konferencja online dotykająca tematu dostępności. Super tematy, np. dlaczego warto przesunąć pracę nad dostępnością “w lewo”, czyli dlaczego powinniśmy zmienić podejście do UX researchu, o problemie ageizmu w projektowaniu, o inkluzywnym projektowaniu gier video czy case studies Pinteresta lub Miro**. Darmowa rejestracja tutaj.**
POLISHOPA Conference (06.2023)
Co prawda, POLISHOPA nie podała jeszcze dokładnej daty swojej konferencji, ale zapowiedziała, że będzie to czerwiec 2023. POLISHOPA to konferencja, która skupia się na tematach Design Thinking, Customer Experience, Service Design i odbywa się w Bydgoszczy. Myślę, że warto śledzić dalsze informacje, co planują dla nas w tym roku.
GrafConf (02.09.2023)
Grafconf wraca na salony po 2-letniej przerwie. To konferencja, która odbywa się w Toruniu, a jest organizowana przez ekipę, która stoi m.in. za Grafmagiem, czyli magazynem dla projektantów (chyba jednym z najstarszych, jakie znam). Warto obserwować, co ciekawego wymyśli ekipa tym razem. Poprzednie edycje były zdecydowanie wydarzeniem wartym uwagi zwłaszcza dla zainteresowanych tematem projektowania stron, typografii, brandingu. Zobaczymy, jakie tematy pojawią się w tym roku.
WaysConf (4-5.09.2023)
WaysConf, wcześniej znane jako DesignWays Conf, również zapowiedziało już datę tegorocznej edycji oraz uchyliło nieco rąbka tajemnicy, w którą stronę będzie zmierzała w tym roku agenda (co ma związek z przekształceniem się marki z DesignWays Conf na WaysConf).
Można zapisać się na listę mailingową, by dostać informację o starcie sprzedaży biletów.
PS: PS: Jeśli chcecie nabyć bilet już dziś, możecie wziąć udział w licytacji 2-dniowego biletu na najbliższe WaysConf w ramach 31. Finału WOŚP. Wejściówka może być Wasza, a przy okazji pomożecie w zbiórce.
#DobreSzkolenie:
Nieco niestandardowo, ale temat słuszny, szkolenie darmowe, więc szkoda nie pochwalić:
Otwarte szkolenia z dostępności (01-06.2023)
6 szkoleń wokół cyfrowej dostępności (harmonogram w linku) – dostępne formularze, treści w social mediach, aplikacje mobilne i jeszcze kilka innych tematów. W temacie dostępności niedoścignionych wzorem od lat jest rząd Wielkiej Brytanii, a fajnie, że i u nas powoli zaczyna się coś dziać. Warto spojrzeć.
#DobreŹródła
#DobreŹródła dziś również wokół rozwoju z różnych perspektyw – mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. 😀
Jak wykorzystać nasze 80000 godzin kariery zawodowej do czynienia dobra? – bardzo ciekawy projekt, na który warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jak myślicie o tym “co dalej” w kontekście swojego rozwoju zawodowego. 40h w tygodniu, 50 tygodni w roku, 40 lat pracy – to przekłada się na 80 000 godzin, które mamy by zmienić świat na lepszy. Na stronie można znaleźć np. podsumowanie obszarów problemowych, na których rozwiązaniu moglibyśmy się skupić, różne przewodniki wokół budowy kariery czy oferty pracy.
ADPList, czyli darmowy mentoring dla wszystkich – jeśli na Waszej liście postanowień pojawił się rozwój, to zainteresujcie się ADPList. To platforma, która łączy mentorów (każdy również może nim zostać) z osobami, które chcą się rozwijać, a to wszystko zupełnie za darmo. Wchodzisz, przeglądasz katalog, by znaleźć interesujący Cię temat/obszar/mentora i umawiasz się na sesję. Tyle i aż tyle, bo to może być ogromne przyspieszenie rozwoju dla nas (o czym nieco więcej w sekcji #DobraKsiążka).
+200 analiz na temat tego, dlaczego niektóre startupy upadły – Failory’s Graveyard to bardzo interesująca baza z ponad 200 analizami projektów, które upadły. Przeglądanie ułatwiają różnorakie filtry – czas startu & zamknięcia, powód, wielkość zespołu etc. Wbrew pozorom, to bardzo ciekawe miejsce do analizy, jeśli planujecie właśnie rozwój produktu – może się przydać np. do analizy ryzyka.
Podcast: “Trening upadania” – nie ma rozwoju bez odwagi, a odwagi bez akceptacji porażki. Dlatego takie podcasty jak “Trening upadania” są potrzebne – by te “porażki” normalizować. Podcast ma dopiero kilka odcinków, ale zainteresowałam się nim, widząc jeden z nich z Andrzejm Tucholskim, które mocno cenię za spokojne i życiowe podcastowe rozmyślania.
Baza 9500 rekomendacji książek od najbardziej interesujących i odnoszących sukcesy ludzi na świecie – no dobra, to jest po prostu genialne, ja się zakochałam 😀 Potężna baza książek (naprawdę top!) – możemy filtrować po osobach, które polecają, po seriach, wokół tematu lub po prostu top. Ciężko mi sobie wyobrazić, że ktoś nie znajdzie tam czegoś dla siebie (zwłaszcza, że w serii “fiction” zobaczyłam “Harry’ego Pottera” w polecanych, więc to mi wystarczy, by uznać bazę za wiarygodną 😆).
#DobreKsiążki
Do tego wydania pasuje idealnie książka, którą skończyłam w grudniu: “Droga na szczyt. Jak ćwiczyć, aby osiągnąć mistrzowską biegłość w dowolnej dziedzinie“.
Gro umiejętności w moim życiu nabyłam sama, sceptycznie podchodząc do współpracy z mentorem. Pochłaniałam książki, ćwiczyłam, brałam udział w mastermindach, eksperymentowałam i nabywałam doświadczenie. Dopiero kilka lat temu zaczęłam patrzeć nieco inaczej na mentoring – początkowo stając z drugiej strony i jako mentor pomagając w rozwoju innym, a później… zastanawiając się nad mentoringiem dla siebie.
Jeśli jeszcze pojawiały się w mojej głowie jakieś wątpliwości, “Droga na szczyt” skutecznie je rozwiała, wskazując na kilka ciekawych aspektów “celowego ćwiczenia pod okiem mentora (i nie tylko)” – i wiem, że w tym roku, ucząc się nowej umiejętności, zastosuję kilka wybranych technik, by sprawdzić ich skuteczność.
Ale żeby nie przedłużać – oto kilka lekcji, które wyciągnęłam z lektury.
10 lekcji z “Droga na szczyt. Jak ćwiczyć, aby osiągnąć mistrzowską biegłość w dowolnej dziedzinie”
Celowe ćwiczenie (zdobywanie umiejętności) też wymaga roadmapy.
Po pierwsze: celowe ćwiczenie powinno mieć jasno określony cel. Jeśli chcemy “nauczyć się jeździć na nartach” powinniśmy zdefiniować sobie, kiedy uznamy, że “umiemy na nich jeździć”.
Dalej, gdy będziemy mieć już cel długoterminowy, warto określić sobie cele krótkoterminowe (czyli takie, które będą wspierać ten główny) – nasze kamienie milowe. Cele krótkoterminowe powinny kolejno opiekować poszczególne aspekty pożądanej umiejętności.
Całość możemy rozpisać sobie w formie mapy postępu i mamy… piękną bazę do roadmapy.Konieczne jest zrozumienie, z czym masz problem teraz.
Gdy mamy rozbitą naszą umiejetność na części pierwsze, dużo łatwiej nam pójdzie ze realizacja tej lekcji – czyli “zrozumieniem” z czym mamy teraz problem. Dużo ciężej jest podchodzić do rozwoju, patrząc tylko na cel ostateczny.
Zamiast tego możemy się skupić na naszym kolejnym kroku (elemencie umiejętności, który teraz chcemy opanować) i zastanowić się, co teraz sprawia nam problem. To jest moment, gdy może nam pomóc mentor – zarówno w zidentyfikowaniu tego, co jest dla nas obecnie największym wyzwaniem, jak i w pokonaniu go, przesuwając nas po naszej ścieżce rozwoju.Celowe ćwiczenie wymaga informacji zwrotnej. Musisz wiedzieć, czy to, co robisz, wykonujesz poprawnie, a jeśli nie, to gdzie popełniasz błąd.
Nie ma postępu bez nauki, a nie ma nauki bez informacji zwrotnej. Jeśli coś ćwiczymy, musimy wiedzieć, co poszło nie tak, żeby móc to dopracować i przysuwać się bliżej celu.Dobry mentor ma nam nie tylko dawać feedback w trakcie sesji, dobry mentor powinien nas przygotować do samodzielnej weryfikacji błędów.
To było dla mocno odkrywcze (choć może innym wyda się oczywiste). Większość naszego rozwoju dzieje się nie NA sesjach z mentorem, a POMIĘDZY. Ale żeby tak było – musimy ćwiczyć. A żeby ćwiczyć skuteczniej, mentor powinien wyposażyć nas w tzw. reprezentacje mentalne, czyli w tym wypadku “wzorcowe wykonanie naszego ćwiczenia”. A poza samym ćwiczeniem… w informacje, jak powinniśmy weryfikować to, czy dobrze je wykonujemy, na co zwracać uwagę i jakie są najpopularniejsze błędy.
Wszystko po to, żebyśmy mogli świadomie rozwijać się samodzielnie.Rozwojowi danej umiejętności (ćwiczeniu) trzeba dać pełną uwagę.
Albo robimy coś dla relaksu (co jest totalnie ok!), albo chcemy się rozwijać w danej umiejętności. Bardzo ciężko połączyć bieganie z przyjaciółką połączone z rozmową z realnym treningiem biegowym nastawionym na progres. Uwierzcie, próbowałam. 😀Celowe ćwiczenie wymaga wyjścia poza strefę komfortu, czyli próby zrobienia czegoś po raz pierwszy.
Rozwój rzadko dzieje się w “naszej strefie komfortu”. Zazwyczaj jest krok za nią.
Przy czym tu warto pamiętać, że “rzucenie się na głęboką wodę” rzadko może nam dać realny postęp – gdy jesteśmy “za daleko naszej strefy”, wtedy ciężko nam przyjdzie zrozumienie, co poszło nie tak, i zauważenie wszystkich niuansów umiejętności.
Pamiętajmy – zawsze jeden krok za strefą komfortu. 🙂Jeśli w danej dziedzinie nie ma jeszcze eksperta, ucz się od najlepszych poprzedników.
O ile w mocno ugruntowanych dziedzinach jesteśmy w stanie wskazać ekspertów, tak w dzisiejszym świecie, przy tak wielu szybko rozwijających się umiejętnościach, może być trudno. Wtedy warto szukać “najlepszych poprzedników”, czyli najlepsze osoby w branży. A gdy już ich znajdziemy…Poprośmy najlepszych, by opowiedzieli nam, o procesach myślowych, jakie towarzyszyły im podczas treningów → czyli jak budowali swoje reprezentacje mentalne.
Zapytajmy ich, o czym myślą, gdy ćwiczą swoje umiejętności.
To bardzo niestandardowe pytanie (bo najczęściej pytamy, jak ktoś coś robi, gdzie szuka wiedzy), natomiast zrozumienie tego, jak najlepsi budują reprezentacje mentalne (czyli modele tego, jak coś robią w ramach danej umiejętności) może nam pomóc zrozumieć, czego powinniśmy się uczyć i na co zwracać uwagę.“Jeśli będę się zajmować czymś wystarczająco długo, zrobię postępy.”
Robienie w kółko tego samego nie rozwija, a wręcz osłabia nasze umiejętności (sic! ja zakładałam, że zawsze zostają na tym samym poziomie).
Natomiast okazuje się, że jest trochę badań, np. na tenisistach i lekarzach, którzy jeśli nie podejmowali prób uczenia się pod okiem mentorów, czyli nie mieli żadnej rewizji, to mimo upływu lat, wcale nie rozwijali swoich umiejętności (pogarszały się one, albo w najlepszym wypadku pozostawały bez zmian).
To w sumie jeszcze bardziej pokazuje jak ważny jest feedback.I na koniec:
Gdy dojdziesz do “muru”, określ precyzyjnie, jaki aspekt umiejętności wstrzymuje Twoje postępy i kiedy.
Chyba każdy w rozwoju doświadczył kiedyś uczucia stagnacji. Ten moment, gdy utykamy w miejscu z rozwojem, potrafi być okrutnie demotywujący. Ten “mur” pojawia się wtedy, gdy nie możemy znaleźć miejsca, gdzie powinniśmy kontynuować szlifowanie umiejętności. Dlatego to idealny moment na to, żeby zrobić eksperyment:
“Wyjdź poza strefę komfortu, by zobaczyć, co się pierwsze posypie.”
Dla mnie to było otwierające. Gdy czujemy, że utknęliśmy, wyjdźmy mocniej poza strefę komfortu, wiedząc, że coś się wywali, ale celem tego jest właśnie obserwacja “co”. To da nam odpowiedź, jak pokonać “mur”.
Miało być 5 lekcji, ale ciężko było wybrać “tylko 5”, by pokazać Wam najważniejsze idee. Książka jest dość długa, ale ja zabrałam z niej kilka interesujących myśli. Natomiast jest zdecydowanie dla tych, którzy lubią pozycje przepełnione badaniami, danymi etc. bo każdy rozdział jest bogaty ilustrowany anegdotami, badaniami, przykładami itp. (co właśnie wpływa na objętość).
Jeśli interesuje Was moja “recenzja z czytania”, to standardowo zapraszam Was do relacji zapisanej na moim Instagramie (tam znajdziecie również wrażenia z pozostałych książek ze wspólnego czytania).
To jak, którą z lekcji bierzecie dla siebie?
#DobreProjekty
I na koniec kilka inspiracji – czyli #DobreProjekty. Inspiracji do tego, jak możemy rozwijać nie tylko siebie, ale całe organizacje w dobrym kierunku. A że teraz czas planowania, to może przydadzą się wzmianki do Waszych strategii rozwojowych?
Loved Before – projekt z absolutnie cudowną misją, który skradł moje serce. Loved Before to sklep z pluszakami… oddanymi do adopcji – czyli takimi “z drugiej ręki”. Ale to nie taki zwykły sklep – cały koncept kręci się wokół idei, że “miśki” nie powinny być jednorazowymi zabawkami, bo są kochane przez dzieci (i dorosłych!) i powinny dostawać “drugie życie”, trafiając do kolejnej rodziny. Model jest prosty – pluszaki trafiają do Loved Before, tam przechodzą SPA – są czyszczone i odnawiane, a następnie pojawiają się w sklepie internetowym, gdzie mogą odnaleźć swój nowy dom. Żeby tego było mało – 50% zysku ze sprzedaży ląduje w fundacji Make-A-Wish UK. Dobro dla innych, cyrkularność i przywracanie produktu do obiegu, a do tego dobre story – how cool is that?
Ekozwroty od InPostu – niepotrzebne sprzęty, książki, zabawki, ubrania, obuwie, narzędzia etc? Jeśli w Waszym domu zalegają nieużywane przedmioty, którym chcecie dać drugie życie, możecie skorzystać z funkcji Ekozwrotów od InPost*.* Wszystko, co trafi do Paczkomatów w ramach akcji, będzie przekazywane do Fundacji Odzyskaj Środowisko, która nada nadesłanym produktom drugie życie i przywróci do obiegu, np. przekazując je do różnych organizacji społecznych, lub podda odpowiedzialnej utylizacji.
Żabka testuje EKOmaty i zbiera butelki do swojej nowej wody – znów Żabka, i znów fajny eksperyment. Żabka uruchamia w Bydgoszczy swoje EKOmaty, gdzie możemy oddawać puszki i butelki, które następnie sieć wykorzysta do produkcji swojej wody “Od nowa”. Klienci robią dobro i zgarniają żappsy, sieć robi dobro i wykorzystuje surowiec, zbierając go z rynku oraz używając ponownie. Po prostu fajnie. 🙂
Społeczna Kaffka – to projekt z mojego “lokalnego” podwórka, a mianowicie… krakowska kawiarnia, która daje zatrudnienie osobom z zespołem Downa. Krakowska Kaffka to projekt non-profit, która cały zysk przekazuje na rehabilitację zawodową dorosłych osób z zespołem Downa, dlatego wpadając tam na kawę, wspierasz przy okazji naprawdę dobry cel.
To już tyle na dziś. Jak oceniacie dzisiejszy odcinek? Znaleźliście coś dla siebie?
Jeśli macie ochotę, podzielcie się swoim feedbackiem – dla mnie jest on na wagę złota, bo dzięki temu wiem, które sekcje są dla Was ważne, a nad którymi warto jeszcze popracować przy kolejnych wydaniach.
Jeśli macie ochotę, by Wasza opinia wylądowała również na moich kanałach – będzie mi bardzo miło 🙂
PS: I już standardowo – jeśli ostatnio znaleźliście coś ciekawego, co myślicie, że warto by dotarło do szerszej grupy ludzi, podeślijcie w odpowiedzi na tego maila, złapcie mnie na LinkedInie czy Instagramie lub podzielcie się w swoich sieciach i oznaczcie mnie, a ja zajmę się resztą ❤️