How Might We… use our power, czyli o wykorzystaniu naszych “mocy” do czynienia dobra :)
O inspirujących projektach, gdzie marki wykorzystują swoje superpower, kilka dobrych źródeł, żebyśmy mogli robić dobro i my, o poszukiwaniu swoich mocnych stron i o akcjach, które możemy wesprzeć.
Czołem!
Święta niebawem, miesiąc w pełni, więc czas na nasze grudniowe wydanie newslettera. A w nim będzie dużo o tym, jak wykorzystać nasze moce, umiejętności i możliwości do “robienia dobra” (bo o tym, że warto, to chyba nie muszę nikogo przekonywać 😀).
Chciałabym podzielić się z Wami zarówno #DobrymiProjektami, bo tych w okolicy Świąt jest wyjątkowo dużo i mogą być świetnymi inspiracjami, ale również #DobrymiŹródłami, które trochę odpowiedzą nam na pytanie, jak my możemy robić dobro – czy to jako projektanci, specjaliści, czy jako organizacje – mniejsze lub większe.
Nie zabraknie również #DobrejKsiążki, za to zapowiedzi #DobrychWydarzeń będą dziś w niestandardowej formie – okres świąteczny zazwyczaj oznacza mniej wydarzeń, ale mam dla Was coś specjalnego. Zebrałam dla Was trochę Call for Papers (czyli listę konferencji, gdzie Wy możecie się zgłosić jako prelegenci), żebyście Wy mogli wykorzystać swoje supermoce i ponieść nieco dobra (i dobrego contentu) dalej.
Mam nadzieję, że najnowsze wydanie newslettera się Wam spodoba.
Smacznej kawusi i… lecimy! 😄
#DobreProjekty
Dziś nieco odwrócimy kolejność i… zaczniemy od #DobrychProjektów. Myślę, że zebrało się trochę ciekawych przykładów tego, jak można robiąc biznes, robić dobro. 🙂
woshwosh uruchamia usługę zakupów używanego obuwia – woshwosh, specjalizujące się w czyszczeniu butów i przedłużaniu ich życia, uruchamia kolejną usługę – tym samym robiąc kolejny krok, by domknąć obieg zamknięty obuwia. Firma uruchamia platformę, gdzie (będzie) można zakupić zdezynfekowane i wyczyszczone używane obuwie. Super projekt, który z jednej strony wspiera (znów) lokalnych rzemieślników, z drugiej działa z przedłużaniem cykla życia butów. Warto śledzić informacje, bo w grudniu powinna być premiera platformy online. 🙂
Volvo przerabia banery reklamowe na ciepłe legowiska dla zwierząt w schronisku – Volvo od lat stara się robić upcykling banerów reklamowych, a w tym roku działa z przerabianiem ich na legowiska dla zwierząt w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt "Na Paluchu".
4F change szyje kurteczki z upcyclingu dla małych psów – 4F przerabia w swojej krakowskiej szwalni tkaniny, suwaki, metki pochodzące z kurtek, które zebrali w ramach projektu 4F Change lub z ubrań z drugiego obiegu, na kurteczki dla naszych czworonożnych przyjaciół. Fajny przykład na to, że lekko zepsuta odzież nie musi wylądować na wysypisku, a można ją jeszcze wykorzystać.
Żabka uruchamia Żabka Eko Smart – sklep łączący ekologię i technologię – Żabka ostatnio dosłownie torpeduje nas nowymi pomysłami, a jednym z moich ulubionych jest Żabka Eko Smart, czyli laboratorium innowacji ekologicznych. Pierwsza placówka znajduje się w Poznaniu, kolejna w Łodzi (a już zapowiadane są kolejne) i praktycznie każdy jej aspekt został przemyślany pod kątem testów innowacyjnych & ekologicznych rozwiązań, które później można wprowadzić w skali. Co ciekawe, sklep jest zasilany w 100% z odnawialnych źródeł. Z chęcią odwiedziłabym go, żeby przyjrzeć się wszystkim konceptom (jak np. ścianie z płytek z fusów kawowych czy antysmogowej kostce).
Bhutan pierwszym krajem na świecie o ujemnej emisji dwutlenku – ostatni projekt jest “z gwiazdką”, bo jest nieco inny niż wszystkie – to projekt nie na skalę organizacji, ale na skalę kraju. Bhutan realizuje swój projekt “Bhutan for life” bardzo konsekwentnie, zyskując tytuł pierwszego kraju o ujemnej emisji dwutlenku. Warto się zainteresować konceptami, które tam powstają, bo dla mnie to niesamowite, jak taki mały, niepozorny kraj, może nieść tak ważne dla świata przesłanie. Można o tym posłuchać np. w jednym z wystąpień TED pt. “This country isn't just carbon neutral — it's carbon negative”. Dla mnie było yam sporo inspirujących konceptów – sam program “Bhutan for life” jest ciekawym projektem.
#DobreŹródła
Uff, zainspirowani? Bo ja bardzo ❤️ A to nie koniec inspiracji. Zebrałam dla Was też trochę źródeł, wokół tego, JAK my możemy robić dobro – jako jednostki i jako organizacje. Mam nadzieję, że znajdziecie tu dla siebie coś, co będziecie mogli wykorzystać w nadchodzących projektach. Dobrego słuchania i czytania!
Czy Impact Startupy zmienią świat i biznes? Prof. Bolesław Rok – jeden z najbardziej inspirujących podcastów, jaki ostatnio słyszałam. Dlaczego NIE powinniśmy dążyć do bycia "sustainable business", czemu CSR jest passé i czym jest koncepcja Regenerative Value Creation – wszystkie te tematy poruszone w jednym odcinku podcastu “Zrównoważony biznes”– odcinku o tym, jak biznesy powinny “robić dobro”.
Sustainable UX (Community) – SUX to społeczność projektantów, którym bliski jest temat sustainability. W jej ramach powstaje Playbook, który ma być darmowy i ma wspierać projektantów we wdrażaniu zrównoważonych rozwiązań. Odpalili również swój podcast oraz mają aktywną społeczność na Slacku. Warto zerknąć.
Design Principles – projekt open source gromadzący w jednym miejscu zasady dobrego projektowania. Blisko 200 kolekcji, które poruszają aktualne tematy (np. 10 zasad projektowania w dobie sztucznej inteligencji czy temat sustainable w web designie). Ciekawy koncept, bo wszystko zrobione w formie konkretnych punktów i wskazówek, a to wszystko dla lepszych projektów.
Formy.XYZ – najnowszy numer FORMY.xyz jest cały poświęcony cyrkularności. Znajdziecie tam takie tematy jak: Circular economy i circular design – jak tworzyć innowacje, których potrzebujemy czy Gospodarka cyrkularna jako lek na kapitalizm. Obecny numer zdecydowanie odpowiada na pytanie, JAK projektować i myśleć o biznesie, jednocześnie nie zapominając np. o środowisku. PS: Warto zerknąć również na poprzednie numery.
A może chcecie pracować w organizacjach, które robią dobro i robią to dobrze? – warto zainteresować się ruchem B Corp. B Corpy to organizacje, które działają nie tylko dla zysku, ale również z troską o swoje otoczenie – ludzi, środowisko. W Polsce mamy 7 organizacji, które uzyskały certyfikację.
Ale to nie wszystko – ostatnio została uruchomiona również fajna grupa: “DOING GOOD, czyli praca z sensem”, gdzie można znaleźć ogłoszenia firm, które ‘robią dobro’ i osób, które chcą w takich firmach pracować.
#DobreWydarzenia
Grudzień i styczeń to nie jest najbardziej obfity w wydarzenia czas (chyba, że są to wigilijne spotkania 😀), za to bardzo dobry na to, żeby zastanowić się, czym dobrym my chcielibyśmy podzielić się w przyszłym roku, bowiem jest to okres, kiedy otwiera się całkiem sporo konferencyjnych Call for Papers (C4P).
A jako że wierzę, że edukacja jest jednym z najlepszych sposobów na #DobreZmiany, to poza wydarzeniami podsyłam Wam również krótką listę aktualnych Call for Papers.
Call for Papers:
4Developers (18.04.2023)
4Developers to konferencja nie tylko dla developerów. Wśród kilkunastu ścieżek możemy znaleźć również takie jak UI, Soft Skills i Business Relations. To dobry moment, by trafić ze swoim przekazem do osób zajmujących się nie tylko developmentem, ale takich które są designerami, Team Leadami, managerami czy po prostu interesujących się szeroko rozumianą technologią.
Zgłoszenia zbierają do 28.02.2023.ACE! Conf (18-19.05.2023)
ACE! to konferencja dla osób zajmujących się rozwijaniem produktów, zwłaszcza w zwinny sposób, korzystając z dobrodziejstw agile, Lean Startum, Lean UX, Kanbana i innych metod, podejść czy narzędzi. To dobre miejsce, jeśli chcecie trafić do szerokiego grona, ponieważ wśród uczestników i prelegentów jest sporo osób z zagranicy, a konferencja prowadzona jest w języku angielskim.
Zgłoszenia są otwarte do 31.12.2022.InternetBeta (13-15.09.2023)
InternetBety nie muszę chyba nikomu przedstawiać – to kultowe wydarzenie, które od lat łączy ludzi związanych z biznesem i nowymi technologiami. Najbliższa edycja planowana jest na 13-15 września 2023, a C4P na nią jest już otwarte.
Czas na zgłoszenia jest do 31.05.2023.
#DobreWydarzenia:
25.01.2023
Accessibility - współpraca designer -> developer
“Jak przekazać plik developerowi tak, aby wdrażając go uwzględnił wszystkie aspekty związane z dostępnością - nawet te "niewidzialne" na pierwszy rzut oka?” – tak zapowiadany jest nadchodzący webinar, gdzie Alicja Migda omówi temat dostępności i jej wdrażania oraz współpracy na linii designer – developer.
Zapisy są bezpłatne i możecie je znaleźć tutaj.26-29.01.2023
4 Design Days
Tegoroczne 4 Design Days odbywają się pod hasłem “Together for humanity”. Choć wydarzenie nie traktuje o designie cyfrowym, tak zdecydowanie jest to warte zainteresowania osób, które zajmują się product designem czy wzornictwem lub po prostu interesują tematem cyrkularności lub #lesswaste. Dla mnie program jest genialny, bo pojawiają się tam tematy projektowania cyrkularnych mebli, wykorzystania innowacji dla poprawy komfortu życia mieszkańców etc. Widać mocny focus na ludzi i planetę.
Wydarzenie jest zarówno stacjonarne jak i online, bezpłatne, a rejestrację możecie znaleźć tutaj.
#DobreKsiążki
Powoli zbliżamy się do końca, ale wcześniej chciałam podzielić się jeszcze z Wami #DobrąKsiążką.
W ostatnich tygodniach udało mi się przeczytać kilka, ale taką, która zdecydowanie opowiada o tym, jak wykorzystać (a wcześniej zidentyfikować) nasze supermoce jest “Model biznesowy. Ty” – książka wyszła spod pióra autorów "Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera" i jest wydana w bardzo podobnej, estetycznej i czytelnej formie.
“Model biznesowy. Ty” nie jest standardową książką. Jest raczej playbookiem, podręcznikiem, a w zasadzie zeszytem ćwiczeń. Zawiera w sobie nie tylko ogrom bardzo praktycznych narzędzi pozwalających nam poukładać nasz osobisty model biznesowy, ale również przeprowadza nas kolejno przez cały proces:
od draftu naszego obecnego osobistego modelu biznesowego,
poprzez odkrywanie naszych umiejętności, zainteresowań, ale przede wszystkim motywacji i tego, co nas inspiruje,
po tworzenie nowego konceptu osobistego modelu biznesowego w oparciu o to, co jest dla nas naprawdę ważne
oraz jego urynkowienie i testy,
a to wszystko z użyciem znanego szablonu Business Model Canvas. Dla mnie jest to jedna z tych pozycji, które powinien przeczytać każdy – żeby odnaleźć to, co naprawdę nas motywuje, i zbudować z tego coś, co daje innym wartość.
Lektura była świetna, zrobiłam większość ćwiczeń w trakcie czytania, a jeśli jesteście ciekawi moich bardziej szczegółowych rozmyślań, zapraszam Was do zapisanej relacji na Instagramie.
Tymczasem ja chciałabym podzielić się z Wami 5 lekcjami, które wyciągnęłam z ostatniej lektury.
“Model biznesowy. Ty” – 5 lekcji
“W osobistym modelu biznesowym kluczowym zasobem jesteś Ty.”
I tu nie powinniśmy myśleć tylko o naszych umiejętnościach, ale i o zainteresowaniach, zdolnościach czy cechach charakteru, bo to wszystko są istotne składowe naszego modelu. Ale jest tu jeszcze jedna kwestia – o kluczowe zasoby w biznesie dbamy zawsze mocno. A czy my dbamy o nasz kluczowy zasób równie intensywnie? Czy wystarczająco dbamy o siebie?“To zadziwiające, jak wiele nowych możliwości zawodowych otwiera się przed kimś, kto zaczyna weryfikację swojej dotychczasowej kariery od wartości i celu zamiast od umiejętności.”
Ten cytat mocno ze mną rezonuje – przede wszystkim dlatego, że nawiązuje do tego, jak ważne są wartości i cel, ale też dlatego, że wskazuje, że realizując nasze osobiste “dlaczego”, jesteśmy w stanie po prostu zrobić “więcej dobra”. 🙂
PS: Swoją droga ta koncepcja osobistych wartości i celu świetnie uzupełnia się z filozofią naszego “dlaczego” Simona Sineka.Gdybyś 2 lata nie musiał_ pracować, i miał_ jeden rok poświęcić na naukę czegoś, a drugi na wsparcie ważnego celu, to co by to było?
Jedno z ćwiczeń, które skłoniły mnie mocno do przemyśleń i pozwoliło “przypomnieć sobie”, jaki jest dla mnie najważniejszy na świecie problem, który chciałabym rozwiązać (a co za tym idzie, jakie tematy mnie naprawdę motywują) oraz nauki czego nie powinnam już dłużej odkładać, albo jakich projektów szukać, które pomogłyby mi zgłębić wylistowane obszary.Wszystkie organizacje mają model biznesowy (te non profit też 😛) – dlatego jeśli chcesz współpracować z jedną z nich, zastanów się, co możesz wnieść do ich modelu biznesowego.
Znając swój model, warto przeanalizować model organizacji, z którą chcemy współpracować i zastanowić się, jaką wartość możemy do niego dostarczyć. Dzięki takiemu podejściu przeniesiemy rozmowę na zupełnie inny poziom, a nam w ogóle pozwoli to zweryfikować nasze oczekiwania z możliwościami. Dla mnie myślenie przez pryzmat modeli biznesowych jest szalenie praktyczne. A ten przykład z rekrutacji jest na to fajnym dowodem.“Nie jest normą wiedzieć, czego się chce. To rzadkie i trudne osiągnięcie psychologiczne.” – Abraham Maslow
To jest cytat, który dał mi dużo ulgi. Książka wbrew pozorom mocno normalizuje to, że po prostu nie wiemy czego chcemy (i że to jest ok zarówno w wieku 20, 30, 40 lat i więcej), a w zamian zachęca do tego, żeby po prostu testować, weryfikować i poszukiwać, dając odpowiednie narzędzia.
To tylko 5 najważniejszych myśli, ale było ich znacznie więcej, bo lektura jest naprawdę skłaniająca do refleksji. Tak jak wspomniałam wcześniej – jeśli interesują Was moje “przemyślenia na gorąco” czy moje przykłady uzupełnionych ćwiczeń, to zapraszam do zapisanej relacji na Instagramie.
A jeśli chcielibyście sami zagłębić się w lekturze, to w księgarni Helion można znaleźć wersję elektroniczną książki (niestety wersja papierowa jest od lat niedostępna, moja była upolowana na OLX).
Ja uważam, że naprawdę warto – zwłaszcza, gdy czujecie, że jesteście w momencie, gdy potrzebujecie “coś przemyśleć”. A przełom roku dla niektórych jest też momentem planowania rozwoju, więc i na ten czas ta pozycja może okazać się przydatna.
Jeśli ktoś się skusi – dobrej lektury!
A jeśli ktoś czytał – dajcie znać, jak Wasze wrażenia 🙂
#DobreAkcje
I kończymy powoli! Jako wisienkę na torcie dorzucam na koniec jeszcze dobre akcje, w które możemy się zaangażować i zrobić trochę dobra. 🙂
Nakarm psa z OLX! – OLX, jak co roku, odpaliło swoją akcję karmienia psów ze schroniska. Wystarczy raz dziennie wejść na stronę akcji (lub odpalić aplikację mobilną), kliknąć w ikonę akcji “Nakarm psa” i przy dowolnym zwierzaczku użyć przycisku “Nakarm psa”. Akcja trwa do 22 grudnia, więc zostało mało czasu, a OLX obiecało, że za każdego nakarmionego psa, wyśle do schroniska 20 kg karmy.
Podaruj Wigilię starszej samotnej osobie – Stowarzyszenie “mali bracia Ubogich” po raz kolejny organizuje akcję, w ramach której możemy podarować starszej samotnej osobie Wigilię – żeby w ten dzień mogła się spotkać z kimś więcej niż tylko ze swoimi wspomnieniami. Temat samotności jest bardzo ważny i często nie zdajemy sobie z tego sprawy, póki nie dotyka nas czy naszych bliskich.
To już tyle na dziś. Jak oceniacie dzisiejszy odcinek? Znaleźliście coś dla siebie?
Jeśli macie ochotę, podzielcie się swoim feedbackiem – dla mnie jest on na wagę złota, bo dzięki temu wiem, które sekcje są dla Was ważne, a nad którymi warto jeszcze popracować przy kolejnych wydaniach.
Korzystając z okazji (bo kolejny raz słyszymy się w styczniu), chciałabym Wam wszystkim złożyć świąteczne i noworoczne życzenia!
Dużo zdrówka dla Was i bliskich, dużo czasu spędzonego wspólnie, w gronie osób, które są dla Was ważne, braku pośpiechu i bezstresowych świątecznych przygotowań (a zamiast tego dużo frajdy ze wspólnej organizacji i wszystkich niedoskonałości i wpadek). Żeby ten czas był również dla Was i żebyście znaleźli swoje jedno postanowienie, za którym chcecie podążać w najbliższym czasie.
Wszystkiego dobrego i do zobaczenia w styczniu!
PS: I już standardowo – jeśli ostatnio znaleźliście coś ciekawego, co myślicie, że warto by dotarło do szerszej grupy ludzi, podeślijcie w odpowiedzi na tego maila, złapcie mnie na LinkedInie czy Instagramie lub podzielcie się w swoich sieciach i oznaczcie mnie, a ja zajmę się resztą ❤️
PS2: Udało mi się w tym miesiącu nawiązać współpracę z Helionem 🙂 Dlatego niektóre z linków mogą być linkami afiliacyjnymi. Wy nic na tym nie tracicie, a jeśli kupicie z tego linku coś, do mnie wpadnie kilka złotych. Jeśli tak się zdarzy – ogromnie Wam dziękuję! 😊